Amennyiben távozik, Gyurcsány Ferenc lesz a legnagyobb áldozat a pénzügyi válságban, amely miatt már az izlandi és a lett kormány is megbukott. A kormányfő lemondása világossá teszi, mekkora nyomás nehezedik a válság miatt a leggyengébb országokra. A lépés egyben felfedi az egyre növekvő nézetkülönbségeket a magyarországi reformokról, miközben a kormány nem engedhet meg további szociálpolitikai túlköltekezéseket.
A kormányfő politikailag két tűz közé került: az egyik oldalról a parlament reformista tagjai gyakorolnak rá nyomást, akik a nyugdíjak és más tételek drasztikusabb csökkentését sürgetik a költségvetés rendbetétele érdekében, míg a másik oldalon azok a szocialista képviselők állnak, akik nagy mértékben támaszkodnak a nyugdíjasok és az állami alkalmazottak támogatására.
A lap megjegyezte: Gyurcsány Ferenc azon javaslata után, hogy a Nyugat segítse ki a bajba jutott kelet-európai gazdaságokat, Magyarország egyedülállónak és gyöngének látszik.
Az országnak nincs pénze. A hitelek tavaly októberi globális befagyása után Magyarország nem tudta eladni államkötvényeit a deficit finanszírozására. Arra kényszerült, hogy 25 milliárd dolláros hitelszerződést kössön a Nemzetközi Valutaalappal, a Világbankkal és a Európai Unióval. A politikai felfordulás várhatóan meg fogja rázni a hazai pénzügyi piacokat.
A szocialisták valószínűleg nem tudnak új miniszterelnököt találni - mondta az újságnak Magyar Kornélia, a Progresszív Politikai Elemző és Tanácsadó Intézet igazgatója. Véleménye szerint elképzelhető, hogy a párt független szakértői kormány megalakítását fogja javasolni a 2010-es választásokig terjedő időszakra, de nagyobb az esélye annak, hogy Gyurcsány Ferenc a miniszterelnöki székben marad.